Jurorzy 2022
Grzegorz Zariczny
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2008 roku podjął kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie zrealizował film dokumentalny Marysina Polana „The Dog Hill”, nagradzany w Polsce i za granicą. Jego kolejny krótkometrażowy film „Gwizdek” został obsypany nagrodami m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty oraz na Sundance Film Festival. W 2016 roku na ekranach polskich kin pojawił się jego pierwszy pełnometrażowy film „Fale”.
Tomasz Schimscheiner
Polski aktor teatralny i telewizyjny. Absolwent krakowskiej PWST. Jedną z jego pierwszych ról był Gustaw w „Ślubach panieńskich” (reż. K. Witkiewicz, Teatr Bagatela, 1990).
Ma na swoim koncie liczne role filmowe i telewizyjne, znany szerokiej widowni z serialu „Na Wspólnej”. Gra także w Teatrze Capitol i w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu oraz w Krakowie - w Teatrze Nowym, Łaźnia Nowa i Teatrze Ludowym.
Ma na swoim koncie liczne role filmowe i telewizyjne, znany szerokiej widowni z serialu „Na Wspólnej”. Gra także w Teatrze Capitol i w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu oraz w Krakowie - w Teatrze Nowym, Łaźnia Nowa i Teatrze Ludowym.
Monika Meleń
Reportażystka i dokumentalistka. Interesuje się tematyką społeczną, a w swoich filmach często porusza problem niepełnosprawności. Jej filmy są często nagradzane na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Jest autorką m.in. wielokrotnie nagradzanego „Filmu dla Stasia” m.in. podczas 57 Krakowskiego Festiwalu Filmowego, nagrodą „Jańcio Wodnik” za najlepszy film dokumentalny, nagrodą „Hollywood Egle Award”, czy główną nagrodą na Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Jej ostatni pełnometrażowy film dokumentalny „Jeden dzień dłużej” został nagrodzony na Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” oraz na XXVII Festiwalu Prowincjonalia.
Karolina Nowacka
Filmoznawczyni, pracuje w Kinie Studyjnym Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy ‘Kropka’, a także Dyskusyjny Klub Filmowy Kropka dla dzieci, które w 2021 roku zdobyły nagrodę PISFu. Współprowadzi także filmoterapię w ramach projektu ministerialnego ‘Wyjątkowe historie powszechne. Dom Kultury’, realizowanego przez ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Rozmawia także o kinie w Radio Kraków Kultura.
Krzysztof Ridan
Reżyser filmowy oraz montażysta obrazu i dźwięku filmowego. Zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży emitowanych w telewizji publicznej. Montował i udźwiękawiał filmy fabularne i dokumentalne wielokrotnie nagradzane na festiwalach krajowych i zagranicznych. Od wielu lat realizuje Nowohucką Kronikę Filmową. Reżyser i montażysta słuchowisk radiowych dla dzieci z serii „Historia
dla dzieci” oraz „Legendy krakowskie”. Wykładowca w AMA Film Academy w Krakowie. Do jego filmografii należą m.in. „Fale” oraz „Proste rzeczy” w reż. G. Zaricznego, „Więzi” oraz „Tylko wiatr” w reż. Z. Kowalewskiej, „Siostry rzeki” w reż. C. Malik, „Dad you’ve never had” w reż. D. Łapki.