Jurorzy 2023
Grzegorz Zariczny
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2008 roku podjął kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie zrealizował film dokumentalny Marysina Polana „The Dog Hill”, nagradzany w Polsce i za granicą. Jego kolejny krótkometrażowy film „Gwizdek” został obsypany nagrodami m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty oraz na Sundance Film Festival. W 2016 roku na ekranach polskich kin pojawił się jego pierwszy pełnometrażowy film „Fale”.
Błażej Peszek
Aktor teatralny oraz filmowy, wykładowca i pedagog. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (obecną AST). Zaraz potem rozpoczął współpracę z Dorotą Pomykałą w studio teatralnym w Katowicach. Przez kilka lat prowadził tam zajęcia aktorskie. W międzyczasie prowadził również warsztaty teatralne w Polsce i za granicą np. w Japonii, koncerty i spektakle w Korei Pd, spektakle i treningi w Chinach - Hong Kongu i Klasztorze Shaolin. Kilkanaście lat prowadził zajęcia ze scen , prozy i improwizacji na Wydziale Teatru Tańca w Akademii Sztuk Teatralnych. Obecnie sceny na wydziale aktorskim w krakowskiej AST. Prowadzi również zajęcia aktorskie i reżyserię operową w Akademii Muzycznej w Krakowie. Asystował również w pracach teatralnych reżyserów: Mikołaja Grabowskiego, Jana Klaty. Godzi obowiązki zawodowe (zatrudniony w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, AST i Akademii Muzycznej w Krakowie) z pasjami reżyserskimi i filmowymi.
Andrzej Sołtysik
Dziennikarz radiowy i telewizyjny od lat związany z telewizją TVN. Prowadzący Dzień Dobry TVN oraz programów o tematyce filmowej. Gospodarz czwartkowych filmowych spotkań „Świat kina” w Meloradiu.
Karolina Nowacka
Filmoznawczyni, pracuje w Kinie Studyjnym Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy ‘Kropka’, a także Dyskusyjny Klub Filmowy Kropka dla dzieci, które w 2021 roku zdobyły nagrodę PISFu. Współprowadzi także filmoterapię w ramach projektu ministerialnego ‘Wyjątkowe historie powszechne. Dom Kultury’, realizowanego przez ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Rozmawia także o kinie w Radio Kraków Kultura.
Monika Meleń
Reportażystka i dokumentalistka. Interesuje się tematyką społeczną, a w swoich filmach często porusza problem niepełnosprawności. Jej filmy są często nagradzane na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Jest autorką m.in. wielokrotnie nagradzanego „Filmu dla Stasia” m.in. podczas 57 Krakowskiego Festiwalu Filmowego, nagrodą „Jańcio Wodnik” za najlepszy film dokumentalny, nagrodą „Hollywood Egle Award”, czy główną nagrodą na Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Jej ostatni pełnometrażowy film dokumentalny „Jeden dzień dłużej” został nagrodzony na Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” oraz na XXVII Festiwalu Prowincjonalia.